Start Dożynki Gminno-Parafialne w Żółkiewce

Ankieta

Którym z poniższych działań Osi 4 PROW jesteś zainteresowany(a)?
 

Goście online

Naszą witrynę przegląda teraz 3 gości 

Statystyki

Odsłon : 461173
Dożynki Gminno-Parafialne w Żółkiewce PDF Drukuj Email
wtorek, 07 września 2010 14:59

W tym roku dożynki gminno-parafialne w Żółkiewce przypadły na 5 września. Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. dziękczynnej w intencji rolników w kościele pw. św. Wawrzyńca. Mimo niesprzyjającej aury, korowód dożynkowy, złożony ze starostów niosących chleb, grup wieńcowych, władz gminy, zaproszonych gości i społeczności żółkiewskiej, prowadzony przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Krasnegostawu pod kierunkiem Radosława Drzazgi, przeszedł na plac dożynkowy przy zalewie.

 

Na placu rozpoczął się tradycyjny obrzęd ludowy składający się z części wieńcowej

i części chlebowej. W tym roku 8 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy prezentowały pięknie uwite wieńce. W części chlebowej, starostowie dożynek: Anna Wach i Waldemar Rewerski przekazali chleb na ręce Gospodarza Gminy. Podczas gdy Zespół Chóralny z OKS wykonywał pieśń: „rośnie chleb, biały chleb pod niebem jak cisza łagodny, żeby nikt nie był złakniony i głodny” starostowie i dzieci z zespołu tanecznego częstowali chlebem pokrojonym przez Wójta, wszystkich zgromadzonych ludzi.

 

 

Po części obrzędowej Wójt Gminy Pan Jacek Lis i zaproszeni goście m.in. Senator RP Pan Lucjan Cichosz, Starosta Powiatu Pan Janusz Szpak, Dyrektor LODR w Końskowoli Pan Tadeusz Solarski w swych przemówieniach podkreślali ciężką pracę rolników, dziękując jednocześnie za trud i zbierany chleb.

W programie artystycznym można było posłuchać raz jeszcze Orkiestry Dętej, a po niej sceną na 2 godziny zawładnął Zespół Tańca Ludowego z UMCS w Lublinie. Swoje prezentacje sceniczne mieli również Młodzieżowy Zespół Wokalny z sąsiedniej gminy-Gorzków i miejscowi muzycy.

Wieczorem odbył się koncert zespołu Power-Play.

 
________________________________________________________________________________

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich

Leader

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
Europa inwestująca w obszary wiejskie
Strona współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 431 "Funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja" osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
 

Galeria...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Copyright © 2015 LGD. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.